Kommentar Insynsägande
Insiderkollen: Storägaren ökar efter kursfallet

Det finns flera skäl till att en insynsperson säljer aktier, men bara ett till att köpa brukar det heta. Här synar Affärsvärlden några av de insynstransaktioner som skett de senaste två veckorna.
Hela listan över periodens mest relevanta insideraffärer finns i den sökbara tabellen nedan. Den är sorterad med de största transaktionerna överst och även uppdelad i två flikar som separerar köp från försäljningar.
Efter tabellen kommenterar vi de mest intressanta transaktionerna mer i detalj.
Cloetta
Konfektyrtillverkaren Cloettas huvudägare Malfors Promotor har ökat sitt innehav med 1 miljon aktier motsvarande 19,3 Mkr. Detta var tredje gången i år huvudägaren registrerades för ett inköp om exakt 1 miljon aktier. Malfors Promotors ägande uppgår nu till knappt 91 miljoner aktier värda 1,7 miljarder, motsvarande nära 32% av kapitalet och 42% av rösterna. Cloetta-aktien har gått svagt under lång tid och är ner -32% de senaste fem åren.
I styrelsen för Malfors Promotor sitter grundarättlingarna Mikael, Camilla och Olof Svenfelt som ledamöter och bolaget ägs av Hjalmar Svenfelts Stiftelse. Hjalmar Svenfelt var son till Olof German Svensson som grundade det som senare blev Cloetta.
Ferroamp
Styrelseledamoten Claes Mellgren har köpt aktier för 5 miljoner i Ferroamp. Bolaget säljer ett egenutvecklat system som integrerar elproduktion från solceller med elbilsladdning och batterilager.
Claes Mellgren är grundare och huvudägare i kontraktstillverkaren AQ Group. Fram till i år satt han även som ordförande i kontraktstillverkaren Note, men avböjde omval i mars. Istället tog Mellgren plats i Ferroamps styrelse under 2023 och har köpt aktier för 12 miljoner kronor. Ferroamp är en kund till Note sedan 2021.
Affärsvärlden säljstämplade aktien i maj i år. Då stod Ferroamp i 40 kr. Sedan dess har aktien rasat och handlas i skrivande stund strax under 12 kr.
Även bolagets VD Kent Jonsson köpte nyligen aktier för 6 miljoner i Ferroamp.
Lifco
Under månaden köpte VD Per Waldemarson aktier för 4,8 Mkr i serieförvärvaren Lifco. Lifco är börsens omsättningsmässigt största serieförvärvare efter Indutrade.
Waldermarsson har varit VD för bolaget sedan 2019. Innan dess har han haft roller som vice VD samt chef för affärsområde Dental på Lifco. Aktien har gått starkt i år och är upp 18% sedan årsskiftet. Waldermarsson är den enda insider som köpt aktier under året. Han har köpt 40 000 aktier under 2023 för omkring 8 miljoner kronor.
Thule
Thule var en av börsens bättre aktier under 2021 med en uppgång på över 70%. Baksmällan kom 2022 då Thule mer än halverades. I år har aktien återhämtat sig något med en uppgång runt 50%, men handlas fortfarande under toppnivåerna 2021.
Styrelseledamot Anders Jensen dubblerade sitt innehav i bolaget under juli. Han äger nu aktier för 5 miljoner kronor. Jensen är förmodligen mest känd som VD för Cary Group som noterades hösten 2021 och köptes upp av huvudägarna Nordic Capital samt CVC Fonder under 2022.
Note
Johan Hagberg som är ledamot och största ägare i kontraktstillverkaren Note har ökat sitt innehav efter halvårsrapporten, då Note-aktien föll 20%. Hagberg köpte aktier för 2,7 Mkr på kurser kring 177-188 kr. Efter köpet äger Hagberg 20,6% av aktierna värda knappt 1,1 miljard.
Raysearch
Styrelseledamot Günther Mårder har köpt aktier för 0,6 Mkr i medicinteknikbolaget Raysearch. Mårder sitter i styrelsen sedan i höstas och äger nu totalt aktier för 6,2 Mkr.
VD tillika grundare Johan Löf sålde aktier för knappt 40 Mkr vid midsommar.
Afry
Teknikkonsulten Afry har gått svagt på börsen i år med en nedgång på 14%. Afry bommade resultatförväntningarna i det andra kvartalet med 11%. Kvartalet tyngdes av lägre beläggningsgrad och negativ kalendereffekt.
Ordförande Tom Erixon har efter rapporten köpt drygt 10 000 aktier för 1,5 Mkr. Han äger nu 25 272 Afry-aktier. Även kommunikationsdirektören Cathrine Sandegren har gjort ett mindre inköp värt 121 000 kronor. Tidigare i år har VD Jonas Gustavsson köpt aktier i Afry för ca 900 Mkr.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.
Här hittar du alla analyser