Kommentar Ericsson
Ericsson: Lyft i USA

Kommentar: | Ericsson |
Vad: | Q1-rapport |
Aktien: | +7% |
Råd: | Neutralt råd |
Ericsson (77,6 kr) är ett av de första storbolagen att visa upp sina siffror för rapportsäsongen Q1 2025. Det börjar bra – Ericsson slår förhandstipsen på det mest bevakade nyckeltalet (justerat Ebita-resultat) rejält med ett utfall på 6,9 miljarder kr mot 5,0 förväntat och 5,1 miljarder samma kvartal 2024.
Tillväxten på 0% organiskt var mindre imponerande, men i linje med bilden att marknaden för telekomutrustning blir oförändrad i år. Det som driver utvecklingen i Ericsson är en stark bruttomarginal, 48,2% mot 42,5% i Q1 2024. Detta är en trend sedan flera kvartal och ledningen menar den speglar en pågående omställning mot ökad effektivitet och större mjukvaruintäkter.
Men utvecklingen drivs också i väldigt hög grad av USA-marknaden. Ericsson har satsat stenhårt där under VD Börje Ekholm och kontraktsvinsten på AT&T 2023 får ses som kronan på verket. I Q1 växer Ericsson 20% i affärsområdet där USA ingår och USA svarade för 45% (37%) av omsättningen i första kvartalet. Rekordhög nivå för svenska storbolag?
Ericsson huvudscenario | 2025E | 2026E | 2027E |
Omsättning | 251 000 | 256 020 | 261 140 |
– Tillväxt | +1% | +2% | +2% |
Rörelseresultat | 26 355 | 27 650 | 28 725 |
– Rörelsemarginal | 10,5% | 10,8% | 11,0% |
Resultat efter skatt | 19 239 | 20 185 | 20 970 |
Vinst per aktie | 5,75 | 6,03 | 6,26 |
Utdelning per aktie | 3,00 | 3,15 | 3,30 |
Direktavkastning | 3,9% | 4,1% | 4,3% |
Operativt kapital/omsättning | -22% | -22% | -22% |
Nettoskuld/EBIT | -1,8 | -2,2 | -2,5 |
P/E | 13,5 | 12,9 | 12,4 |
EV/EBIT | 8,0 | 7,2 | 6,6 |
EV/Sales | 0,8 | 0,8 | 0,7 |
Kommentar: Prognoserna baseras på konsensus enligt Factset och avser Ebit-resultat. |
Så hur går det med tullarna framöver? Ericsson är inte så öppna kring sin värdekedja och lyfter gärna fram att man byggt en ny fabrik för 5G-utrustning utanför Dallas 2021. Men vi antar att en stor del av utrustningen till USA-kunder importeras från produktionsländer som Kina och Brasilien. Ericsson-ledningen ger dock en prognos om att effekten av tullar begränsar sig till 1%-enhet lägre bruttomarginal för (största) affärsområdet Networks Q2 2025. Nivån ligger ändå kvar på en god nivå, 48-50%.
För Afv framstår detta som en mild påverkan som kan översättas till kanske 8-9% av rörelsevinsten, före motåtgärder som prishöjningar och liknande. En fördel Ericsson har mot många andra icke-amerikanska bolag är att de saknar inhemska konkurrenter i USA. Kina (Huawei) är inget alternativ av säkerhetsskäl så marknaden domineras av Ericsson och Nokia. Två företag med liknande värdekedjor.
Medan USA är en stark marknad kan man notera att i övrigt är telekommarknaden inte särskilt bra, trots att den redan har två år av lågkonjunktur under bältet. I alla Ericssons regioner utom Amerika faller intäkterna i kvartalet, med 6 till 17%. Branschanalytiker spår en oförändrad marknad i år.
Hur ter sig aktien? För aktiens del är frågan om det går att extrapolera de starka trenderna i första kvartalet in i resten av 2025 och framöver. Inför rapporten väntade sig analytikerna att Ericsson skulle tjäna runt 29 miljarder kr i Ebita-resultat 2025 (mot 27,2 mdr 2024). Detta ger EV/Ebita 8,0x vilket är en låg värdering jämfört med det mesta på börsen inklusive Nokia (EV/Ebita 10,1x).
Ericssons rapport (mdr kr) | Q1-25 | Q1-24 | R12M |
Omsättning | 55,0 | 53,3 | 249,6 |
Bruttomarginal | 48,2% | 42,5% | 45,3% |
Rörelsevinst | 5,9 | 4,1 | 21,2 |
– Networks | 7,0 | 4,2 | 28,5 |
– Cloud | 0,1 | -0,4 | -1,0 |
– Enterprise | -1,0 | -1,6 | -9,4 |
Vinst/aktie, kr | 1,24 | 0,77 | 0,48 |
Ett problem med Ericsson är dock vinststabiliteten som varit svajig historiskt. Marginalen beror mycket på en intäkts- och marknadsmix som är svårt att förstå. För närvarande är det mycket frågetecken kring att AT&T-kontraktet går in i en ny leveransfas under andra halvåret med mer utbyggnadsprojekt till (förväntat) lägre marginal. Sedan är Ericsson ett valutakänsligt bolag och om dollarn varit lika svag under hela första kvartalet som vid månadsskiftet så skulle tillväxten varit -4%.
Vi tror fortfarande det är effekter av den typen som styr Ericssons lönsamhet mer än exempelvis ett ökat mjukvaruinnehåll. Mjukvaruintäkterna föll för övrigt 4,3% 2024, vilket man egentligen inte vill se av ett ”återkommande” intäktsslag. Vi har föredragit Nokia som satsat mer utanför den tuffa telekomsektorn där stora och starka kunder pressar leverantörerna.
Men möjligen är det så att värderingen av Ericsson-aktien ändå ger säkerhetsmarginal nog för att äga. Längst ned finns reglade där vi pluggat in ett något nedjusterat konsensus. Som syns behöver man inte använda höga multiplar för att se uppsida.
Allt som allt. Ska vi gå efter Ericsson ser Q1 ut att bli ett okej kvartal. Tullpåverkan ser överkomlig ut även i ett exportbolag som Ericsson med enormt stora affärer i USA. Och uppgifter om att Börje Ekholm sitter löst efter sina amerikanska katastrof-förvärv kan nog stämma, men rimligen har han köpt sig lite mer tid med rapporter som den här.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.
Här hittar du alla analyser