Genova bildar samriskbolag kopplat till Åkersberga Centrum

Fastighetsbolaget Genova Property och Green Group ska bilda ett lika ägt samriskbolag som kommer innehålla tre kommersiella fastigheter i entréområdet till Åkersberga Centrum. Det framgår av ett pressmeddelande.
Genova
Genova bidrar med en av fastigheterna, Runö 7:146, som säljs in i samriskbolaget för ett underliggande fastighetsvärde av 22,5 miljoner kronor. De övriga två fastigheterna är Green Groups och tillsammans har de tre fastigheterna ett underliggande fastighetsvärde på 58,5 miljoner kronor och en sammanhängande tomtareal som överstiger 14 000 kvadratmeter.

”Vi ser väldigt positivt på potentialen i Åkersberga som kommun samt förutsättningarna på platsen och med vårt ingångna samarbete med Green Group har vi nu en stark utgångspunkt för att kunna lyfta fram den potentialen”, kommenterar Michael Moschewitz, vd för Genova.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Här hittar du Afv Fastighet