Centralbanksförväntningar lyfter USA-terminerna

Terminerna för de ledande USA-börserna handlades på svagt plus inför onsdagens öppning.
Centralbanksförväntningar lyfter USA-terminerna - wall-street-700_binary_6946915.jpg

Temat var fortfarande avsaknad av nya orosmoment i handelskonflikten tillsammans med växande förväntningar om ytterligare stimulanser från centralbankerna i Europa och USA inom kort.

Strax före klockan 15.00 hade terminen för S&P 500 gått upp 0,1 procent medan terminerna för Dow Jones industriindex och för Nasdaq 100 var upp 0,2 procent.

På tisdagen stängde Dow Jones 0,3 procent högre medan det bredare S&P 500 och Nasdaq slutade i stort sett oförändrade. I onsdagens handel i Asien sågs uppgångar i Tokyo och Hongkong medan indexen i Fastlandskina däremot backade. Europabörserna visade tydliga uppgångar överlag under onsdagen.

På handelsfronten kom uppgifter om att Kina ska godkänna köp av mer amerikanska jordbruksprodukter i hopp om att nå ett “bättre” handelsavtal med USA.

Investerare fortsatte också att blicka mot torsdagens besked från ECB och nästa veckas från Federal Reserve. Den amerikanska presidenten Donald Trump pressade återigen på för sänkta räntor. Denna gång argumenterade han för att Federal Reserve borde sänka räntan “till noll eller lägre”.

Bland råvarorna steg WTI-oljan drygt 1 procent under onsdagen medan basmetallerna visade en blandad utveckling.

På aktiefronten rasade spelbutikskedjan Gamestop cirka 16 procent i förhandeln sedan bolagets rapport missat förhandstipsen och försäljningsprognosen sänkts.

Apple fortsatte upp med 0,5 procent efter att ha stigit 1,2 procent på tisdagen då teknikjätten kom med tre nya Iphone-modeller. De nya modellerna Iphone 11, 11 Pro och 11 Pro Max kommer att kosta 699 till 1.099 dollar i standardutförande.

E-handelskonglomeratet Amazon handlades ned 0,4 procent. Den amerikanska konkurrensmyndigheten FTC har inlett undersökningar om huruvida Amazon använder sin marknadsplats på ett sätt som hämmar konkurrens, enligt Bloombergs uppgifter.

Före börsöppningen presenterades statistik som visade att producentpriserna i USA steg 0,1 procent i augusti, jämfört med föregående månad. Jämfört med samma månad föregående år steg PPI 1,8 procent. Analytiker hade räknat med att priserna skulle ha varit oförändrade under månaden och stigit 1,7 procent i årstakt enligt Reuters prognosenkät.

Under onsdagen väntas också statistik i form av grossistlager, kl 16.00, och oljelagren från DOE, kl 16.30.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från BMW