Buy&Hold-portfölj Inköp
Buy&Hold-portföljen: Åtta nya inköp

Maj har hittills varit en rätt avslagen månad för portföljen. Avkastningsmässigt står det stilla på 22% räknat sedan årsskiftet. Detta är den stora utdelningsmånaden och hittills i år har det kommit in 4 700 kr vilket ger en direktavkastning på 2,1% räknat på anskaffningsvärde. Inte mycket att hurra för men utdelningen är ingen viktig sak för denna portfölj.
Ett bud har kommit på modulbolaget Adapteo på 165 kr per aktie. Det ser bra ut och vi kommer troligen acceptera. Aktien har ändå inte varit någon stor vinnare i portföljen (+35% sedan juni 2019) på grund av att vi köpte in oss när tillväxtförväntningarna ännu var på topp, kort efter noteringen.
I enlighet med strategin* köps nu den senaste månadens färska köpråd in till portföljen. Det är åtta aktier. Vi noterar att en del faktiskt hunnit falla tillbaka rätt rejält efter våra analyser, som Link Mobility (-17%) vilket är ett slags norskt mini-Sinch. Även Ambea har varit svag (-11%). Det brukar ofta vara tvärtom att aktierna gått upp lite.
Här är dagens transaktioner (inköpskurs inom parentes):
- Link Mobility (37,21 kr)
- Ambea (67,25 kr)
- VNV Global (96 kr)
- Nyfosa (108,20 kr)
- Kambi (410,80 kr)
- Raysearch (84 kr)
- Boule Diagnostics (59,10 kr)
- Stillfront (76,80 kr)
Det sker ingen försäljning den här gången, men vi har accepterat budet på Sbanken från DNB. Blir affären av (allt talar för det) så gav aktien fina 94% i avkastning.
*Buy&Hold-portföljen investerar ett mindre belopp (1 000 kr) i alla aktier som Afv ger ett nytt köpråd på. Affärerna sker i depå hos Nordnet. Posterna behålls tills vidare och säljs endast om en ny analys kommer fram till ett säljråd. Portföljen investerar dock inte i IPO:er eller förhoppningsbolag. Den köper också bara i en aktie vid ett tillfälle per år. Har vi flera köpråd på samma aktie under ett år sker endast ett inköp.
VIA DENNA LÄNK KAN DU SE BUY&HOLD-PORTFÖLJEN
Om Affärsvärldens Buy&Hold-portfölj
Affärsvärldens Buy&Hold-portfölj startades 28 december 2018 med avsikt att innehålla, och långsiktigt äga, poster i alla de aktier som får köpråd av Affärsvärlden. Depån kan följas via tjänsten Shareville och när depån avvecklas kommer avkastningen skänkas till välgörenhet.
Flera av aktieinnehaven återfinns även i skribenternas privata aktieportföljer vilka alltid redovisas öppet.
Syftet med aktieportföljen är att vara en inspiration för privatsparare som dock alltid måste fatta egna beslut på egen risk. På längre sikt syftar portföljen också till att vara en måttstock för att kunna bedöma och utvärdera Affärsvärldens aktieanalyser.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.
Här hittar du Afv Buy&Hold-portfölj
Här hittar du alla portföljer