Fastighet Hans Wallenstam
Wallenstam ökar i Wallenstam för 30 miljoner
![Wallenstam ökar i Wallenstam för 30 miljoner - x18tfu59](https://www.affarsvarlden.se/wp-content/uploads/2023/07/x18tfu59-e1689152371653-900x600.png)
Aktierna köptes den 7 februari genom bolaget Revialma Ett till kursen 49,49 kronor per aktie, en affär på 29,7 miljoner kronor. Affären gjordes på Nasdaq Stockholm. Det framgår av Finansinspektionens insynsregister.
Hans Wallenstam äger därefter 166 miljoner aktier, motsvarande 25,18 procent av kapitalet i Wallenstam. Röstandelen är betydligt högre i kraft av röststarka A-aktier.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.