Wal-Mart avskedar chefer i Kina

Nära 30 chefer och mellanchefer får gå från Wal-Mart i Kina i ett försök att förbättra en sjunkande försäljning och en tuff konkurrenssituation.

Enligt en talesman för Mal-Marts Kinadivision drabbar nedskärningarna bland annat två seniora chefer. Det skriver Wall Street Journal.

Wal-Mart har stött på tuff konkurrens i Kina med kunder som drar ner på sina varuköp mitt i Kinas ekonomiska inbromsning.

Bolaget rapporterade nyligen en försäljning i Kina som sjönk med 0,8 procent under tredje kvartalet, något som bolaget skyller på den kinesiska deflationen.

Wal-Mart har ungefär 400 butiker i Kina. Bolaget sade förra året att de skulle stänga de butiker som underpresterar samt omstrukturera verksamheterna för en fortsatt expansion.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.