Von der Leyen stödjer Trumps fredsplan om den inkluderar säkerhetsgarantier för Ukraina

EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen har uttalat sitt stöd för president Donald Trumps fredsplan för Ukraina, förutsatt att den innehåller omfattande säkerhetsgarantier för det krigshärjade landet från USA.
Von der Leyen stödjer Trumps fredsplan om den inkluderar säkerhetsgarantier för Ukraina - Britain Ukraine Conference
European Commission President Ursula von der Leyen. Foto: Henry Nicholls/Pool Photo

Det rapporterar flera medier.

Efter sitt besök i Kiev framhåller von der Leyen att det ligger i Europas intresse att fortsätta stödja Ukraina både militärt och ekonomiskt, samtidigt som trycket på Ryssland ökas.

Hon påpekar även att EU-ländernas försvarsutgifter kommer att stiga “enormt” framöver.

Uttalandet markerar ett potentiellt närmande mellan EU och den nya amerikanska administrationen i hanteringen av konflikten i Ukraina.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.