Världsbanken redo att ge Ukraina 350 miljoner dollar

Världsbanken är redo att ge Ukraina en utbetalning på 350 miljoner dollar som en del av en kort- och långsiktig finansiering av landet. Det beskedet gavs efter säkerhetskonferensen i München, rapporterar Reuters.
Dollarsedlar
Dollar. Foto: AP Photo/Jacquelyn Martin/TT

De initiala medlen kommer att följas upp med nya pengar som ska ge stöd åt Ukrainas budget och reformer, inklusive inom energi- och klimatområden. Ukraina och Världsbanken har också diskuterat finansiering av en rad projekt, inklusive inom infrastruktur och en förstärkning av jobbmöjligheterna i östra Ukraina.

Ukraina står inför tuffa dagar. Landet riskerar att invaderas av grannen Ryssland, vilket kan få Världsbanken att hålla tillbaka sina pengar. Detta eftersom Världsbanken inte vill samarbeta med länder där militära övertaganden ägt rum, som i Myanmar och Sudan.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.