Valuno pausar Intergiro-tjänster efter uppgifter om penningtvätt

Fintechbolaget Valuno har fattat beslut om att pausa banktjänster från leverantören Intergiro.
Valuno pausar Intergiro-tjänster efter uppgifter om penningtvätt - Daniel Sonesson Valuno, Intergiro
Daniel Sonesson, VD för Valuno Group.

Bakgrunden är de uppgifter som under morgonen framgått i SVT Uppdrag granskning om att Intergiro utnyttjats för penningtvätt.

Leverantörstjänster från Intergiro pausas tills vidare fram till dess att Finansinspektionen, som genomför en tillsynsundersökning mot Intergiro, avslutar sin undersökning. Valuno byter tillfälligt till andra leverantörer.

“Valuno Group har genomfört omfattande förbättringsåtgärder inom sitt interna arbete med kundkännedom efter att vissa brister identifierades i samband med Gibraltar Financial Services Commission’s (GFSC) utredning. Utredningen avslutades 2023 utan att Valuno ålades några böter. Vi tar AML- och kundkännedomsarbete på största allvar och känner oss trygga i våra interna rutiner. Samtidigt förväntar vi oss att våra tjänsteleverantörer upprätthåller samma höga säkerhetsstandard. Nu inväntar vi resultatet av Finansinspektionens undersökning av Intergiro,” säger Daniel Sonesson, vd för Valuno Group.

Läs mer: 

Afv avslöjar: FI sågar Valuno-partners arbete mot penningtvätt

Investmentbolaget rusar över 100% – vill dumpa Intergiro efter FI-kritik

Front Ventures fullföljer avyttringen i Intergiro

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.