USA uppges vilja ta över gasledning i Ukraina

USA uppges vilja ha kontroll över den gasledning i Ukraina som skickar rysk gas till Europa. Detta enligt The Guardian.
en man framför en sönderbombad gasstation
Foto: AP Photo

Kravet har lyfts fram efter att amerikanska och ukrainska tjänstemän hållit möte på fredagen för att diskutera Washingtons senaste förslag kring ett mineralavtal. De ukrainska mineralerna är tänkta enligt USA att fungera som en återbetalning för det stöd som tillhandahållits under kriget.

Men att även gasledningen ska överlämnas till USA anses inte sannolikt. Volodymyr Landa, ekonom vid den ukrainska tankesmedjan Centre for Economic Strategy, kallar det för ett ”kolonialt översittarkrav” som Kiev antagligen inte går mer på.

Samtidigt fortsätter både Ryssland och Ukraina att beskylla varandra. Ryssland hävdar att Ukraina brutit mot den en månad långa paus om att inte beskjuta varandras energiinfrastruktur, medan Ukraina hävdar att Ryssland utfört tusentals attacker sedan överenskommelsen.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från VECKANS FÖRETAG