UPS
UPS gör jätteförvärv i Kanada

Det framgår av ett pressmeddelande.
UPS betalar i kontanter 55 kanadensiska dollar per aktie i Andlauer, vilket motsvarar en premie på nästan 31% jämfört med aktiens senaste stängningskurs på Torontobörsen.
Andlauer tillhandahåller skräddarsydda logistiklösningar åt tredje part, samt specialiserade kyltransportlösningar för sjukvårdssektorn.
”Andlauer Healthcare Group kommer att hjälpa oss att leverera utökad kapacitet till våra kunder, vilket leder till bästa möjliga patientresultat och samtidigt bidrar till våra övergripande tillväxtplaner för hela verksamheten”, skriver UPS.
Transaktionen väntas bli slutförd under andra halvåret 2025, efter sedvanliga godkännanden.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.