”Underskattad pengamaskin”
Du tog över den här fonden i maj i år. Vad har du för bakgrund?
– Jag har jobbat som aktieanalytiker sedan 1999, och närmast innan jag kom till Coeli var jag aktiestrateg på Nordea och chef för den grupp som jobbar med aktierådgivning. Jag har även skrivit en bok om aktier och aktievärdering som heter Köp billigt – sälj dyrt.
– Det är Sveriges kanske mest koncentrerade aktiefond med maximalt 15 innehav. Gedigen bolagsanalys är fundamentet i investeringsprocessen. Förvaltningsstrategin fokuserar på att hitta bolag med bra tillväxtförutsättningar, hög avkastning på investerat kapital, en skuldsättning vi känner oss bekväma med samt en attraktiv värdering. Jag vill köpa bra bolag som är underskattade, och gärna lite missförstådda.
– Den första åtgärden var att jag sålde Telia, H&M och Balder, och köpte Investor och Securitas.
– H&M har utvecklats negativt under flera år, både vad gäller försäljningen i jämförbara butiker och när det gäller rörelsemarginalen. Marknaden har väldigt långsamt tagit till sig detta, och så länge nyckeltalen pekar söderut är det här inte en aktie man ska äga. När det gäller Telia är jag tveksam till hur operatörerna ska kunna växa i framtiden. Likt it-hårdvara har kunderna vant sig vid att få mera för samma pengar hela tiden. Och beträffande Balder så värderas fastigheterna relativt högt samtidigt som bolaget har ett innehav i Collector som jag tycker är på tok för högt värderat.
– Investor har en fantastisk fin portfölj med noterade bolag samtidigt som den onoterade delen av portföljen är underskattad. Dessutom är substansrabatten nu över 20 procent, vilket är högt och gör aktien köpvärd. Nu har man ju också blivit bättre på att lyfta fram värdet av de onoterade innehaven sedan man börjat redovisa bedömda marknadsvärden på dessa. Securitas gynnas av att det finns en strukturell tillväxt i säkerhetsbranschen, men jag tror också att digitaliseringen kan göra enormt mycket för att öka bolagets effektivitet och därmed förbättra lönsamheten.
– Jag har bland annat sålt Swedbank och köpt Nordax. Swedbank tycker jag är alltför mycket inriktad på bolån jämfört med Nordea och SEB som jag har i portföljen. Nordax köpte jag därför att jag tycker att det är en underskattad pengamaskin med en väldigt hög räntemarginal. Ledningen har visat att den är bra på att hantera riskerna i verksamheten samtidigt som den har ett stort ägande i bolaget – det brukar vara ett bra tecken.
– Man ska komma ihåg att det som är viktigt för Nordax kunder är månadskostnaden. Eftersom det handlar om annuitetslån behöver inte högre räntor leda till högre kostnader för kunden, utan det kan i stället bli en något längre återbetalningstid för lånet.
– Bruttomarginalen för Pandora ligger på 75 procent, vilket är extremt högt och jag tror det finns en risk att den kommer att pressas betydligt. Inträdesbarriären för deras typ av produkter är inte så pass hög att det motiverar den typen av marginaler. Ur det perspektivet är värderingen, om än inte hög, inte särskilt aptitlig heller. Det finns även signaler om att försäljningen utvecklas svagt, särskilt i USA, och att det kan ha strukturella skäl – att Pandoras erbjudande helt enkelt inte är tillräckligt attraktivt för kunderna.
Mattias Eriksson
Förvaltar: Coeli Select Sverige.
Förvaltat kapital: Cirka 450 miljoner kronor.
Utveckling hittills i år: +4,89 procent (per 2017-06-15).
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.