Tyska tillverkningssektorn starkare än väntat

Den tyska industrins inköpschefsindex för tillverkningssektorn uppgick till preliminära 53,2 i augusti.

Det kan jämföras med förväntningarna på 51,5 och förra månadens definitiva utfall som var 51,8.

Produktionen och nya order ökade i den skarpaste takten på fyra månader.

Inköpschefsindex för tjänstesektorn var preliminära 53,6 under månaden. Förväntningarna uppgick här till 54,0 och förra månadens utfall var 53,8.

“Ekonomin i Tysklands privata sektor växlade upp till en högre växel i augusti, där produktionen och nya order båda ökade i den skarpaste takten på fyra månader. Dessutom belyste undersökningen att arbetare fortsatte att gynnas av den starkare efterfrågan, där många företag ökade antalet anställda ytterligare. Takten i jobbskapandet var den starkaste sedan slutet på 2011.” Det kommenterade Oliver Kolodseike, ekonom på Markit.

Ett tal över 50 indikerar expansion medan ett tal under 50 ger signaler om tillbakagång.

“Baserat på inköpschefsindexstatistiken som är tillgänglig för det tredje kvartalet hittills kan vi vänta att Tysklands BNP ökar i en liknande takt som de 0,4 procent som noterades under de tre månaderna till och med juni”, fortsatte Kolodseike.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från VECKANS FÖRETAG