Donald Trump
Trump ska prata med Putin på tisdag

Ombord Air Force One-flygplanet sade Trump att förhoppningsvis kan man få ett slut på kriget.
“Jag tror att vi har stor chans. Mycket jobb har gjorts under helgen”, sade Trump och tillade att de två kommer att diskutera bland annat landområden och kraftverk, rapporterar AP.
Tidigare har Ukraina accepterat ett förslag om vapenvila vilket USA:s sändebud Steve Witkoff framförde till Putin i samband med ett besök till Moskva på torsdagen. Putin ska då ha meddelat att mycket arbete återstår för en eventuell vapenvila.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.