Toppförvaltaren Charlotta Faxén startar småbolagsfond

Charlotta Faxén slutade på Lannebo Fonder i höstas. Nu står det klart att hon återvänder till Aktie-Ansvar som förvaltare och ska starta en ny fond.
Toppförvaltaren Charlotta Faxén startar småbolagsfond - charlotta faxen 1200
Charlotta Faxén startar ny fond.

Det var i september det blev känt att den profilerade förvaltaren Charlotta Faxén skulle sluta på Lannebo Kapitalförvaltning. Det skedde i samband med att fondbolaget fusionerades med Öhman Fonder.

Faxén har jobbat på Lannebo i drygt 15 år och skrev i samband med att hon slutade att hon inte visste vad nästa steg i karriären skulle bli.

Men nu är silly season över. I augusti börjar hon i Garantumkoncernens fondbolag Aktie-Ansvar. Där ska hon starta upp en ny småbolagsfond.

På Linkedin skriver Charlotta Faxén att hon ska “sluta cirkeln och återvända till det jag en gång började med”.

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.