Handelskrig
Tidigare finansministern: USA på väg mot recession

Detta till följd av de nya tullarna som president Donald Trump infört, skriver Bloomberg News.
“Det är mer sannolikt än inte att vi kommer att få en recession – och i samband med en recession kommer vi att se ytterligare 2 miljoner människor vara arbetslösa. Vi kommer att se förluster i hushållens inkomster på 5 000 dollar per familj eller mer”, säger han i en intervju.
Enligt Summers kommer de beslut som tas under kommande veckor att vara av mycket stor vikt, syftandes på USA:s nya tullar. Summers anser att det vore ett smart drag att dra tillbaka de åtgärder som aviserats.
“Det är mycket troligt att vi i samband med en recession kommer att se marknader nå nivåer som ligger betydligt under den nuvarande nivån. Jag skulle bli förvånad om botten redan är nådd när det gäller den här fasen och marknaderna”, säger Summers.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.