Karriär Axel Johnson
Tidigare Axfood-VD till Axel Johnsons styrelse

Förutom Axfood har Balkow varit vd för Clas Ohlson.
Under 2024 omsatte Axel Johnson runt 144 miljarder kronor. 70 procent av intäkterna kom från mat-bolagen inom Axfood och Martin & Servera, samt från Novax.
“Som ägare har vi följt Klas Balkows engagerade och framgångsrika ledarskap på Axfood på nära håll och vi är övertygade om att hans kunskap och erfarenheter kommer att bli en stor tillgång i styrelsearbetet”, säger Axel Johnsons vd och styrelseledamot Caroline Berg.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.