Tesla
Tesla rasade 15 procent – största nedgången på fem år

Kursfallet innebär att bolaget nu tappat över 50% av sitt börsvärde sedan toppnoteringen den 17 december, vilket motsvarar ett värdetapp på cirka 800 miljarder dollar.
Aktien har backat sju veckor i rad, den längsta förlustsviten sedan börsintroduktionen 2010. Nedgången sammanfaller med VD Elon Musks ökade engagemang i Vita huset.
“Det kommer att bli bra på lång sikt”, skrev Musk i en tweet som svarade på ett inlägg på X som noterade Teslas nedgång på Wall Street.
Tesla drog med sig hela tekniksektorn i fallet, där Nasdaq sjönk nästan 4 procent – den största nedgången sedan 2022.
Samtidigt brottas Musk med problem i sina andra bolag, där hans sociala nätverk X drabbades av flera driftstörningar under gårdagen och SpaceX undersöker två misslyckade testflygningar av Starship-raketen.
Musk har samtidigt blivit intervjuad i Fox News där han sagt att hans affärer bedrivs “med stor svårighet”. Han uppgav också att han räknar med att stanna kvar i anslutning till Trumps regering i ytterligare ett år. Musk leder departementet DOGE som syftar till att genomföra omfattande besparingar i den amerikanska statsapparaten.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.