Teknikjättarna har förlorat mer än 1 biljon dollar i värde under de senaste tre handelsdagarna

Teknikjättarna har förlorat mer än 1 biljon dollar i värde under de senaste tre handelsdagarna. Det visar en sammanräkning genomförd av CNBC.
Teknikjättarna har förlorat mer än 1 biljon dollar i värde under de senaste tre handelsdagarna - tim-cook-apple-700_binary_6954774.jpg
Apples VD Tim Cook.

Federal Reserves beslut att höja räntan med en halv procentenhet har slagit hårt mot tech-bjässarna som fallit på bred front. Aktier som anses okänsliga för konjunkturen, såsom exempelvis Campbell Soup, General Mills och J.M. Smucker, har slagit de snabbväxande tech-bjässarna med råge.

Apple, som är världens mest värdefulla företag, har tappat 200 miljarder dollar i värde sedan i onsdags då räntan höjde. Microsoft har tappat 189 miljarder dollar, Tesla 199 miljarder, Amazon 173 miljarder och Alphabet 123 miljarder.

Även andra bolag har haft det tufft som Nvidia, ned 85 miljarder dollar, eller Meta Platforms, ned 70 miljarder dollar.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.