Svårsmält hälsoaktie

Lovande produkter inom functional food och sjukvård kan lyfta forskningsbolaget Probi mot oanade höjder. Men osäkerhet kring avtalet med livsmedelsjätten Danone gör att placerare bör avvakta med att köpa aktien.

Spekulanter som vill bekanta sig med forskningsbolaget Probi bör besöka närmaste livsmedelsbutik och hålla utkik efter hälsodrycken Proviva. Drycken ingår i kategorin hälsofrämjande mat, även kallad functional food, och har utvecklats till en riktig storsäljare.

Vinnare är tillverkaren Skånemejerier men också Probi. Proviva är nämligen laddad med den goda bakterien Lactobacillus plantarum Lp299v, vars patent ägs av just Probi. Varje såld förpackning innebär royaltyintäkter i forskningsbolagets kassa.
Probis ambition är nu att upprepa den svenska succén globalt. Genom ett licensavtal med franska Danone, som är världens största leverantör av kylda mejerivaror, tycktes bolaget ha kommit en bit på vägen.

I samband med rapporten för första kvartalet i år meddelades dock att Danone tvingats skjuta upp en planerad produktlansering.

Osäkerheten är förstås pest för Probi-aktien som tappat 25 procent sedan bolaget flyttades över från NGM Equity till O-listan i december förra året. Probi bedömer att Danones lansering skjuts fram till början av nästa år. Frågan är om det går att lita på det eller om fransmännen kommer att dra sig ur avtalet med svenskarna.

Att Danone har en uttalad strategi om att ta fram nya innovativa, hälsosamma produkter talar emellertid till Probis fördel. Fransmännen behöver dessutom en uppföljare till drickyoghurten Actimel som är en av bolagets viktigaste tillväxtmotorer. I fjol ökade Actimels försäljning med 30 procent till över 7 miljarder kronor.

Samtidigt har Danone efter kritik i bland annat Frankrike tvingats inta en försiktigare hållning när det gäller hälsopåståenden om sina produkter. Risken är att
fransmännen inte vågar dra i gång dyrbara marknadsföringskampanjer för drycker med Probis bakterier.

I väntan på Danone försöker Probi flytta fokus till andra potentiella tillväxtområden. Ett exempel är satsningen på kosttillskott där bolaget hoppas kunna sälja kapslar med Lp299v. Förutsättningarna för att lyckas verkar goda.

Genom ett avtal med kanadensiska Institute Rosell, som är den största leverantören av bakterieladdade, så kallade probiotiska tillskott i Europa och USA, öppnar sig viktiga försäljningskanaler för Probi. Tecknade avtal i USA och Storbritannien pekar i rätt riktning. Avtalet med Rosell väntas på sikt kunna bidra med cirka 20 miljoner kronor i årlig försäljning. Kontrakt med läkemedelsbolag kan ge ytterligare klirr i kassan.

Lovande är även satsningen på att erbjuda probiotiska näringslösningar till sjukvården. Lösningarna uppges kunna minska antalet infektioner i samband med intensivvård. Potentiella kunder är bolag som sjukvårdsgruppen Abbott och läkemedelsföretaget Fresenius Kabi. Ett avtal skulle sannolikt ge en kraftig skjuts åt aktien. Men uppbyggnaden av affärsområdet kommer att sluka både tid och stora delar av kassan på 45 miljoner kronor.

Räknat på bolagets finansiella mål om en organisk omsättningsökning på i snitt 25 procent de närmaste fem åren och en nettomarginal som långsiktigt ska överstiga 25 procent kan aktien tyckas billig. Det gäller särskilt som avtal med någon av livsmedels- eller läkemedelsgiganterna kan ge en betydligt större hävstång. Men osäkerheten är som sagt stor.
På kort sikt kan aktien komma att få draghjälp från bland annat distributionsavtal inom kosttillskott. Den långsiktiga placeraren väntar med köp till det kommit närmare besked från Danone.
_______________

Vinsterna dröjer
Probi, mkr 2004 2005(p) 2006(p)
Omsättning 31,6 36 45
Rörelseres. exkl. FOU 6,9 9 14
Vinst per aktie, kr neg neg neg

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.