Svantesson: ”Ser en europeisk krigsekonomi”

Sveriges finansminister Elisabet Svantesson ser framför sig att Europa kommer att ha en modern krigsekonomi.
Svantesson: ”Ser en europeisk krigsekonomi” - WEB_INRIKES
Finansminister Elisabeth Svantesson (M). Foto: Lars Schröder/TT

Det säger hon på Moderaternas Sverigedagar, enligt SVT.

“Det jag säger nu inser jag kommer låta lite drastiskt, men jag ser framför mig är en europeisk krigsekonomi”, säger Svantesson.

Finansministern resonerar att en modern krigsekonomi i sådana fall vilar på två delar i en stark och växande ekonomi för att stärka försvaret och ordning och reda i de offentliga finanserna.

Regeringen vill satsa 11,5 miljarder kronor i vårändringsbudgeten, och detaljer i detta kommer att ges framgent.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.