Detaljhandel
Svag omsättning i amerikansk detaljhandel
Det kan jämföras med branschens målsättning för hela månaden som är en försäljningsökning på 4,9 procent i årstakt.
Vid en jämförelse med närmast föregående månad var försäljningen hittills under månaden ned med 1,0 procent. Här är branschens målsättning +0,1 procent för månaden.
Redbook pekar på att november har tydligt ökad försäljning under den senare delen av månaden, där en stor del av handeln kommer under de sista dagarna efter Thanksgiving-helgen.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.