Stockholmsbörsen
Stockholmsbörsen vände upp

På de ledande Europabörserna noterades högre kurser. Wall Street inledde handeln med en tydlig uppgång.
Vid stängningen var OMXS30-indexet upp 0,37% till 2 364,19. Aktier för cirka 20,7 miljarder kronor omsattes på Stockholmsbörsen.
Bäst utveckling bland börsens större industrisektorer hade fastigheter med en uppgång på 2,36%. I andra vågskålen låg teknologi i botten med minus 0,65%.
Bland de ledande aktierna, som ingår i OMXS30-index, steg SBB B 6,5% medan Boliden var upp 3,7%. Sämst utveckling hade Getinge med minus 5,5% medan ABB var ned 3,1%.
Vid lunchtid kom Getinge med sin delårsrapport. Siffrorna för orderingång, intäkter och justerat ebita var i linje med förväntan. Getinge upprepade sina utsikter för helåret. Även om siffrorna mötte förväntningarna, reagerade marknaden surt och aktien sjönk 5,5%.
Morgonens stora nyhet var att KKR lade bud på Biotage med en premie om drygt 60%. Som en konsekvens släppte Biotage sina siffror för första kvartalet som visade ett avsevärt lägre ebitda-resultat om 28 miljoner kronor. Biotage rusade 55,7%.
Gruvbolaget Lundin Mining meddelade att intäkterna för årets första kvartal påverkas positivt med cirka 45 miljoner dollar till följd av prisjusteringar på tidigare försäljning av koppar och guld. Aktien backade 0,3%.
Lastbilstillverkaren Volvo varslar upp till 800 anställda i USA. Uppsägningarna väntas ske under de närmaste tre månaderna och beror på en oro kring marknadsutvecklingen och efterfrågan i spåren av president Donald Trumps tullar. Volvo sjönk 0,1%.
Skidanläggningsbolaget Skistar sjönk 1,7%. Efter några dagar med svagt snöläge i fjällen väljer bolaget att ge tillbaka pengar till vissa av sina gäster.
Dagens analytikerrekommendationer innehöll att Dagens industri satte köpråd på Munters som steg 0,3%.
RBC höjde Boliden till sector perform från underperform med riktkursen på 310 kr. Boliden klättrade 3,7%.
Röko steg 2,3%. SEB inledde bevakning med behåll och riktkursen 1 975 kr. Danske Bank inledde med behåll och riktkursen 1 960 kr.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.