Starkare än väntat från SEB
SEBs rörelseresultat för första kvartalet blev 2,4 miljarder kronor, exklusive reavinster och engångsposter på 360 miljoner. Det var 17 procent lägre än vinsten från förra årets första kvartal. Men det var 30 procent över förväntningarna, som enligt SIX Markets låg på 1,8 miljarder.
Analytikerna hade bland annat räknat med större engångsposter än vad som blev fallet, därav en del av skillnaden mellan prognoser och utfall.
Totalt föll intäkterna med 9 procent för jämförbara enheter inom koncernen, bakom raset ligger främst de fallande provisionerna. Provisionsnettot, som är väsentligt högre än räntenettot inom SEB i goda börstider, föll med 21 procent till 2,9 miljarder, vilket var något under prognoserna.
Räntenettot ökade med sex procent till tre miljarder, vilket var strax över förväntningarna.
Stjärnan i banken är affärsområde Merchant banking, som ökade sin vinst med 37 procent till 900 miljoner och därmed steg mer än något annat område och passerade Personal Banking (kontorsrörelsen och Enskilda Banken) som största affärsområde. Bakom vinstökningen ligger bland annat framgångar på ränte- och terminsmarknaden. Men det är volatila intäkter och situationen kan snabbt vända igen.
Den stora förloraren i den nedåtgående aktiemarknaden är Enskilda Securities, vars vinst föll med 62 procent till 150 miljoner. Börsraset drabbade även depåförvaltningen Securities services, vars vinst föll med 28 procent till 125 miljoner.
Vinsten föll även inom kontorsrörelsen, som tappade 14 procent, sparproduktområdet Investment Management & Life, som tappade 19 procent.
Personal banking international försämrade sitt resultat väsentligt, från 119 till 12 miljoner. Orsaken är höga kostnader för utveckling av e-banking, främst i Storbritannien, där satsningen nu är fryst. Pågående lanseringar I Danmark och Norge görs utan stora marknadspådrag och inga fler lanseringar görs den närmaste tiden.
När det gäller SEB Tyskland, det vill säga före detta Bfg, som det finns stora förhoppningar på, stod resultatet stilla på 125 miljoner. I de baltiska staterna däremot steg resultatet för jämförbara enheter med 25 procent, också till 125 miljoner.
En ökad osäkerhet i marknaden har satt mer fokus på kreditförluster i bankernas kvartalsrapporter, men i SEB står de stilla, och dessutom på en rekordlåg nivå, 0,08 procent av utlåningen, vilket är ungefär hälften av Nordeas och Föreningssparbankens nivåer.
Kostnaderna var oförändrade på 5,4 miljarder jämfört med första kvartalet förra året och föll med 16 procent jämfört med fjärde kvartalet, då framförallt IT-kostnaderna skenade.
”Problembarnet” IT-kostnaderna ökade under första kvartalet i år till 1,3 miljarder, jämfört med första kvartalet förra årets 1,1 miljard och fjärde kvartalets 1,7 miljarder.
SEBs ledning uppger nu att IT-kostnaderna skall frysas, troligen delvis på grund av den stundande fusionen. Utvecklingen inom e-banking är numera utlagd på respektive affärsområde och har inte längre en egen stab centralt.
En kostnadspost som föll var reserveringar för bonusar, där sparar banken in 320 miljoner jämfört med samma period förra året.
SEBs kostnader ligger dock fortfarande högt, med en kostnadsnivå i förhållande till intäkterna på 67 procent. Den tilltänkta partnern Föreningssparbanken har 60 procent, och Handelsbankens kostnader utgör 42 procent av intäkterna.
Räntabiliteten på eget kapital föll till 18,4 procent, från 25,3 motsvarande period förra året. På helåret 2000 var räntabiliteten 16,9 procent.
SEB ger i rapporten inte någon ny information om den planerade fusionen med Föreningssparbanken.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.