SSAB
SSAB ersätter koleldade masugnar i Oxelösund

Målet är att det nya produktionssystemet ska vara i drift vid slutet av 2026.
“Förändringen i Oxelösund är goda nyheter inte bara för miljön utan också för våra kunder. En ljusbågsugn innebär att vi kommer att kunna leverera stora volymer SSAB Zero till våra europeiska huvudmarknader med mycket kortare ledtider än idag”, säger Thomas Hörnfeldt, som är VP Sustainable Business på SSAB.
Bruket i Oxelösund är det första i den gröna omställningen av SSAB:s nordiska produktionssystem, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.