Spacex Starship exploderade igen

Rymdföretaget SpaceX rymdfartyg Starship exploderade i rymden på torsdagen, bara minuter efter uppskjutning från Texas.
en raket som skjuts upp
Uppskjutningen av SpaceX's Starship, som exploderade minuter senare. AP Photo/Eric Gay

Därmed misslyckades försöket att placera ut testsatelliter, vilket också är det andra misslyckandet i rad i år för Elon Musks Marsprogram. Det rapporterar flera medier.

Flera videor på sociala medier visade brinnande vrakdelar som föll ned genom skymningshimlen nära södra Florida och Bahamas efter Starships haveri i rymden. Farkosten hade börjat snurra okontrollerat med avstängda motorer, vilket visades i SpaceX direktsändning av uppdraget.

Misslyckandet kommer bara drygt en månad efter att företagets sjunde Starship-flygning också slutade i ett explosivt haveri.

De två misslyckandena inträffade i tidiga faser av uppdragen, faser som SpaceX lätt klarat tidigare.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.