Emissionsguiden
Sött och salt i Micropos företrädesemission

Micropos har fastställt villkoren för sin företrädesemission av aktier som kan tillföra bolaget 25,7 Mkr brutto. Kostnaderna väntas bli 0,5 Mkr vilket motsvarar 1,9% av emissionsbeloppet.
Emissionslikviden ska användas till försäljning och marknadsföring (50%), förstärkning av rörelsekapital (38%) samt regulatoriska kostnader (12%).
Emissionsguiden hissar en positiv och två negativa flaggor för emissionen.
BRA VILLKOR
De flesta emissionsvillkor följer en gängse standard. Men ibland sticker något ut på ett positivt sätt och det är då värt att uppmärksamma. Det kan exempelvis handla om oväntat låga emissionskostnader eller storägare som agerar ovanligt generöst.
Teckningskursen är satt till låg rabatt vilket även gäller emissionskostnaderna. Därtill har garantiåtagandet lämnats utan krav på ersättning.
KAPITALBEHOV I TRÄNGT LÄGE
Nöden har ingen lag. I desperata lägen tvingas bolag ofta kompromissa bort det långsiktigt rätta. Riskerna med nyemissioner i nödlidande bolag är alltså dubbelt höga.
Micropos ser ut att vara i behov av ett likviditetstillskott inom några månader.
Bolagets VD Richard Forsberg kommenterar:
“Micropos genomför varje år en emission för att täcka kapitalbehovet och utvecklingskostnaderna. De genomförs på ett kostnadseffektivt sätt som få bolag kan uppvisa och är i storleken så att huvuddelen av de befintliga aktieägarna har möjlighet att vara med och försvara sin ägarandel.”
AKTIEN HANDLAS TILL/UNDER TECKNINGSKURS
Om teckningskursen inte ger en rabatt mot börskurs så saknas det incitament för investerare att teckna nya aktier. Om aktien därtill handlas ned visar det på ett stort misstroende.
Sedan Micropos presenterade emissionsvillkoren har aktien handlats i som lägst 1,765 kr, att jämföra med teckningskursen 1,85 kr. I skrivande står aktien i just 1,86 kr.
Richard Forsberg kommenterar:
“Våra emissioner genomförs utan stora rabatter då det inte behövs för att ägarna ska teckna sin andel. Genom att systematiskt även ta hänsyn till befintliga ägares innehav och inte krascha kursen vid varje emission har vi fått en trogna aktieägare som vill vara med bolaget ända fram i mål. Dessutom har vi några större aktieägare som utan kostnad garanterar emissionen.”
Av emissionsvillkoren framgår att garantiåtagandet på 5 Mkr lämnats av styrelseordföranden Ove Mattsson. Bolaget uppger dock för Afv att det är Ove Mattsson såväl som andra större ägare som står bakom garantiåtagandet.
I mars förra året stod det klart att Micropos dåvarande VD Thomas Lindström dömdes av Attunda tingsrätt för bedrägeri och givande av muta i samband med mutskandalen på Akademiska sjukhuset i Uppsala. Lindström fick då lämna tjänsten som VD men har kvarstått som nyckelspelare i bolaget och har i dag rollen managing director.
Micropos kommer att publicera ett informationsdokument om emissionen omkring den 24 mars. Om något nytt framkommer i det med bäring på våra flaggor återkommer vi med en ny artikel då. I annat fall kommer nästa artikel i samband med utfallet.
Läs även:
Emissionsguiden inleder bevakning av Micropos företrädesemission
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.