Snabbt optionsklipp för Skandiachefen
Skandia delar varje år ut optioner kostnadsfritt till bolagets högsta chefer. Totalt får 200 chefer dela på 39 miljoner optioner fördelat på tre år. 5000 anställda delar på ytterligare 6 miljonee optioner.
I den senaste omgången i februari fick Lars-Eric Peterson 200 000 optioner. Lösenkursen sattes till 123,15 kronor vid utställandet, då aktien stod i 95,5 kronor. Idag handlas Skandia i 128 kronor på börsen och optionsprogrammet är alltså redan lönsamt för Lars-Eric Petersson och de övriga cheferna.
Optionerna kan lösas in om tre till sju år, så det finns en hel del utrymme för rejäl vinst.
Ulf Spång, finansdirektör i Skandia, varför är optionsprogrammet konstruerat såhär? ”Det är en del av det ersättningsprogram vi har för ledande befattningshavare där en del är lön, en del rörlig bonus och en del optionsprogram”.
Varför betalar ledningen inte för optionerna? ”Det är en del i ett ersättningspaket, samtidigt är det viktigt att cheferna har en situation som likställer den med aktieägarna.”
Men aktieägarna tar en risk, det gör inte cheferna, de kan inte förlora något? ”Nej, men det ligger ingen risk i lönen heller, detta är som sagt en del i ett ersättningspaket.”
Finns det någon övre gräns för hur mycket de som fått optioner får tjäna på den här affären? ”Nej, det finns ingen övre gräns. Men det kan ju bli noll avkastning också.”
Lars-Eric Petersson blev känd som den svenske VD med det kanske lukrativaste bonusavtalet. Melan 1997 och 1999 fick han ihop 75 Mkr, pengar som började betalas ut förra året då han totalt kom upp i 26,5 Mkr i lön och bonus.
Volvo har nyligen sjösatt ett liknande program, är det fler, trend? ”Jag tror att de flesta stora internationella företag i Sverige har liknande modeller idag.”
När Volvos chefer nyligen tilldelades optioner var styrelsen, ledd av samma ordförande som Skandia, alltså Lars Ramqvist, inte lika frikostig som i Skandia. Volvos VD Leif Johansson fick nöja sig med 13 600 optioner. Men även här, i ett program med endast tre veckor på nacken, är det redan vinst.
Volvos optionsprogram löper på tre år, inlösenkursen sattes till den kurs som rådde den dag optionerna delades ut, 159 kronor. Idag har kursen redan stigit till 173 kronor, vilket innebär att Johansson redan har tjänat drygt 190 000 kronor. ”Det här skall betraktas som bonus, cheferna får tilldelning i relation till hur de har presterat förra året”, säger Fredrik Brunell, mediaansvarig på Volvo AB.
Skillnaden mot förfarandet i Skandia är att i Volvo innebär optionerna ingen utspädning. De aktier som används i optionsprogrammet är existerande, som ett resultat av att bolaget återköpt egna aktier. I bägge fallen är det dock bolagen som står för kostnaderna för chefernas optionskalas.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.