Skistar
Skistar hade 99% beläggning under jul och nyår

Det uppger bolaget i ett pressmeddelande. Under förra året hade Skistar en boendebeläggning på 97%.
Högst beläggning hade destinationerna Sälen och Hemsedal med full beläggning på 100%, tätt följt av Åre och Trysil på 99% samt Vemdalen på 98%. Antalet skiddagar ökade med 6% mot föregående år vilket ger ett historiskt rekord för perioden.
Under perioden har samtliga av Skistars destinationer varit välbesökta av både svenska och internationella gäster.
Från den 22 december till 5 januari registrerades ett rekordantal på 786 393 skiddagar enligt Skistars inpasseringssystem, vilket motsvarar en ökning med 6% jämfört med föregående år. Intresset från internationella gäster har särskilt ökat från Danmark, Holland och England.
Den snö som har fallit de senaste dagarna har också gjort det möjligt för bolaget att öppna fler alpina backar och längdspår.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.