SKF
SKF får nej från obligationsinnehavare – kommer inte avstå klausul

Detta sedan SKF inlett ett samtyckesförfarande för att säkerställa att separationen inte skulle utgöra en uppsägningsgrund. Detta ökar därmed risken för att borgenärer kan åberopa transaktionen för att kräva tidig återbetalning av skulder.
Bloomberg skriver att begäran godkändes av obligationsägare som har obligationer som löper ut 2025 och 2028, medan de som innehar obligationer som förfaller 2029 och 2031 röstade ned förslaget.
SKF inledde samtyckesförfarandet som en försiktighetsåtgärd och gjorde bedömningen att avknoppningen inte påverkar strategi, operationell eller finansiell ställning. Bolaget framhöll att separationen stärker kundfokus, konkurrenskraft och långsiktigt värdeskapande.
De obligationsinnehavare som röstade för godkännandet i tid skulle erbjudas en “early voting fee” på 0,25 procent av kapitalbeloppet.
Planen är att fordonsverksamheten ska noteras separat på Stockholmsbörsen genom en Lex Asea-utdelning till SKF:s aktieägare.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.