Skanska
Skanska ska bygga handelslokaler i Kållered

Uppdraget är värt cirka 380 miljoner kronor, vilket kommer att inkluderas i orderingången för Skanska Sverige i det fjärde kvartalet. Det framgår av ett pressmeddelande.
De nya lokalerna omfattar cirka 20 000 kvadratmeter och ska bereda plats för ett tiotal nya butiker samt snabbmatsrestauranger. Skanskas uppdrag innefattar även att iordningsställa parkeringsytor och godsmottagning.
Byggnadsarbetena påbörjas omgående och projektet ska vara färdigt i slutet av 2025.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.