AP-fonderna
Sjätte AP-fonden rapporterar bästa året någonsin – nettoresultat och avkastning på nya rekordnivåer

Under de senaste fem åren har portföljen gett en årlig genomsnittlig avkastning på 19,1%.
“För att kunna investera inom onoterat krävs långsiktiga och stabila förutsättningar i kombination med en mycket långsiktig strategi. Vad resultatet och investeringsportföljen också visar är att det tar mycket lång tid att ställa om en portfölj inom private equity. Omställningen av vår portfölj inleddes 2012”, säger Katarina Staaf.
Under 2021 redovisade Riksrevisionen sin utredning gällande AP-fondernas hållbarhetsarbete där man bland annat föreslog att regeringen skulle komplettera AP6:s lagstiftning med att omfatta hållbarhet. Ett nytt lagförslag har lagts fram och om det skulle antas träder den nya lagen i kraft den första juli 2022. AP6 välkomnar att hållbarhetsfokuset uppmärksammas i fondens lagstiftning.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.