Sinch-rivalen rusade på prognos och starka Q4-siffror

Kommunikationstjänstebolaget Twilio, som konkurrerar med svenska Sinch, rapporterar bättre än väntade preliminära siffror för fjärde kvartalet.
Sinch-rivalen rusade på prognos och starka Q4-siffror - WEB_INRIKES
Foto: Mickan Mörk / TT

Siffrorna blev kommunicerade i samband med bolagets investerardag på torsdagen, där också högst optimistiska prognoser för 2027 presenterades. Sammantaget ledde detta till att aktien rusade 14,7% i efterhandeln.

Twilio uppges ha haft en intäktstillväxt på 11% under fjärde kvartalet, att jämföra med väntade 7,9%, enligt LSEG.

Vidare uppges det justerade rörelseresultatet ha överträffat toppen på det guidade intervallet 185-195 miljoner dollar från i oktober. Här låg förväntningarna på cirka 190 miljoner dollar.

Blickande över de kommande tre åren, fram till och med 2027, har Twilio satt som mål att nå en justerad rörelsemarginal på 21-22%. Som jämförelse uppgick den till 16,1% i fjärde kvartalet. Målet är också över väntade 19,68%, enligt analytikerkonsensus.

Vidare uppgav Twilio att de siktar på att generera tre miljarder dollar i fritt kassaflöde under treårsperioden, jämfört med 692 miljoner dollar under 2022-2024. Även detta mål var något högre än väntade 2,76 miljarder dollar.

Läs mer:

Sinch: Seg tillväxt och låg värdering

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.