SEB ser risk för att Volvo Cars får försäljningsförbud i USA

SEB ser risk för ett försäljningsförbud för biltillverkaren Volvo Cars i USA, enligt en analys.
SEB ser risk för att Volvo Cars får försäljningsförbud i USA - EX90 SOP
Foto: Volvo Cars

Det rapporterar Dagens industri.

Ett sådant skräckscenario bedöms kunna komma från amerikanska handelsdepartementets “final rule”, som presenterades i förra veckan. Den väntas träda i kraft redan den 17 mars och ställer höga efterlevnadskrav kring leveranskedjor och för tillverkare och importörer av uppkopplade fordon.

I synnerhet uppges detta gälla för bolag med koppling till USA och Kina, vilket enligt SEB innebär en risk att Volvo Cars kan få försäljningsförbud givet att dess ägare är kinesiska Geely Holding.

I analysen upprepas behåll medan riktkursen dras ner med en krona till 25 kronor (26).

Enligt vad Di erfar jobbar Volvo Cars på en lösning i USA-frågan. Då förbudet mot teknik utvecklad och tillverkad i Kina för uppkopplade bilar börjar gälla för modellår 2027 ser bolaget möjligheter att ha alternativ på plats tills dess.

Läs mer: 

Jojje Olsson: USA:s förbud kan bli förödande för Volvo Cars

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.