Fingerprint Cards
Se filmen som sägs bekräfta Huaweis samarbete med Fingerprint Cards
Kinesiska Huawei, som är världens tredje största smartphonetillverkare, presenterar i dag två nya smartphones vid IFA-mässan i Berlin.
Det är dels flaggskeppsmodellen Mate 7 samt en mindre variant kallad Ascend G7. Mate 7 är 7,9 millimeter tunn, har en skärm på 6 tum och kör bolagets egna Krin 925-processor samt är utrustad med ett batteri på 4.100 mAh.
I en reklamfilm bekräftar Huawei att de samarbetar med Fingerprint Cards och att det är bolagets touchsensor som integrerats i Mate 7.
Det rapporterar Finwire på torsdagen.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.