Saab stiger till ny rekordnivå

Saab är överlägset mest omsatt på Stockholmsbörsen under måndagen och försvarsbolagets aktie stiger drygt 3,5% till nytt kursrekord.
jaktplan i skynd
Gripen C. Foto: Saab

Detta efter att bedömare ser ökad chans för bolaget att sälja stridsflygplanet Gripen till Kanada och Portugal, efter president Trumps utspel i handelskriget.

Portugals försvarsminister Nuno Melo utesluter enligt Politico att landet skulle köpa det amerikanska stridsflygplanet F-35, i spåren av den osäkerhet som den nya Trump-administrationen skapat mot Nato och Europa.

Samtidigt så har Kanadas premiärminister Mark Carney gett försvarsminister Bill Blair i uppdrag att se över alternativ till F-35.

“Premiärministern har bett mig undersöka dessa saker och ha diskussioner med andra källor, särskilt där det kan finnas möjligheter att montera dessa stridsflygplan i Kanada”, sade Blair i helgen.

Saab har tidigare erbjudit möjligheten att tillverka plan i Kanada.

Aktien handlas upp 3,69% till 414,70 kronor under måndagsförmiddagen.

Läs mer: Saab: Har tagit ut segern i förskott

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.