Så mycket steg UBS-chefens ersättning

UBS vd Sergio P. Ermotti fick nära 5 procent högre ersättning under 2014, trots att den schweiziska banken hade ett tufft år och varit inblandad i ett flertal juridiska mål.

Hans totala ersättning uppgick till 11,2 miljoner franc, upp från 10,7 miljoner året dessförinnan.

Ermottis kompensation bestod av en lön på 2,5 miljoner franc samt 8,4 miljoner i rörlig ersättning, som bland annat inkluderar aktier.

UBS meddelade i sin årsredovisning att de justerat ned resultatet för 2014 med 105 miljoner franc på grund av ökade avsättningar för eventuella juridiska och regulatoriska frågor.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.