Ryssland
Ryska sanktioner kostar Turkiet miljardbelopp
Enligt Faruk Çelik har Ryssland uteslutit vissa produkter ur sanktionslistan, vilket innebär att det förväntade beloppet på cirka 764 miljoner dollar kommer att bli lägre än vad som tidigare väntats.
– Det totala exportvärdet av turkiskt livsmedel till Ryssland uppgår till 1,27 miljarder dollar, sade den turkiske jordbruksministern.
Samtidigt påpekade Faruk Çelik att Turkiet inte lär ha några större problem med att hantera de ryska sanktionerna, som trädde i kraft den 1 december som svar på Turkiets nedskjutning av ett ryskt flygplan vid den turkisk-syriska gränsen.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.