Ryanair lyfter med 32 procent
Igår presenterade Ryanair sin halvårsrapport och kunde visa upp en nettovinst på 330 miljoner euro. Jämfört med föregående år är det en klar förbättring.
Försäljningen steg med 29 procent till 11,9 miljarder kronor. Uppgången beror både på att Ryanair hade fler passagerare och att lågprisbolaget lyckats med att ta mer betalt för sina biljetter och andra tjänster som kunder köper i samband med försäljningen, skriver SvD.
Enligt tidningen är Ryanair ett exempel på en trend som innebär en ljusning för flygindustrin. Prognosen för Ryanairs vinster höjs upp till 380-400 miljoner euro från 350-375 miljoner euro.
Ett annat bolag som visade upp vinst förra veckan är flygjätten British Airways som tidigare inte visat en kvartalsvinst på två år.
Även tyska Lufthansa och fransk-holländska Air France-KLM har höjt sina vinstprognoser.
Glädjande för Ryanair är även att kostnaderna för alla inställda flyg i april och maj under vulkanutbrottet på Island verkar bli betydligt lägre än väntat. Vulkanaskans följder beräknades kosta 50 miljoner euro. Men den siffran ser ut att hamn på 32 miljoner euro.
I sin presentation av halvårsrapporten väljer de att lyfta fram projektet Girls of Ryanair Calendar 2011. Det är ett projekt som pågått i tre år där Ryanairs flygvärdinnor får söka till att medverka i en kalender där de poserar i bikini i olika flygplansmiljöer.
Av 400 sökande har 14 flygvärdinnor valts ut att medverka i kalendern. Greppet reproducerar stereotypen om flygvärdinnan som en sexsymbol. Pengarna från försäljningen går till välgörenhet.
nullnullnullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.