Ryan Cohen ökar innehavet i Alibaba till runt 1 miljard dollar

Ryan Cohen ska enligt källor till Wall Street Journal (WSJ) ha ökat sin privata position i den kinesiska e-handelsjätten Alibaba till runt 1 miljard dollar, eller cirka 7 miljoner aktier.
Bokstäverna Alibaba i ett modernt kontor
Foto: Alibaba

Enligt källorna ska det reflektera Cohens optimistiska syn på Kina.

Cohen är känd från att bland annat ha varit med och drivit på rallyt i Gamestop som skedde för några år sedan.

Alibaba-aktien har rusat på sistone och i dagens förhandeln är aktien uppe i över 140 dollar, att jämföra med runt 80 dollar i mitten av januari.

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.