Richards vill tillbaks till börsen

Alexander Richards riktar hård kritik mot Ekobrottsmyndigheten och säger att han ser fram emot att vinna den kommande rättegången. Trots åtalet vill han notera NRS Technologies på nytt.

Huvudpersonen i den stora svindlerihärvan på Aktietorget, Alexander Richards, håller en hög profil sedan åklagare Stig Åström beslutat att åtala honom tillsammans med ytterligare tre personer.

– Jag är oerhört fårvånad och kritisk. Jag tycker det är sorligt. Men jag tycker samtidigt att det är skönt. Jag ser fram emot att bemöta anklagelserna i rätten. Jag ser fram emot en rättegång, säger Alexander Richards.

Hur ser du på anklagelserna?
– Det är helt befängt. Jag sitter väldigt lugnt i sadeln och känner inte ett dugg oro. Jag hade helst inte velat se att det hade blivit ett åtal men nu när det blir ett åtal ser jag fram mot det. Då får man möjligheten att vinna det åtalet. Därför känns det väldigt bra när beslutet nu är taget.

Alexander Richards har haft tillgång till förundersökningen under en tid och har läst hela materialet. I bevisningen ingår så väl kopior av e-postmeddelanden som telefonsamtal. Åklagaren hävdar att det är styrkt att de åtalade är ansvariga för att felaktig information lämnades till marknaden. Alexander Richards menar att bevisningen tvärtom borde fria honom från misstankar.

– Det är väldigt klart att det inte är jag som har fabricerat någon information. Det är helt klart från all mejlkorrespondens att det inte har varit något uppsåt, att det inte har varit något planerat och att det inte har varit för egen vinning. Det är väldigt klart, säger Alexander Richards.

Alexander Richards är mycket kritisk mot den långa utredningstiden. Ekobrottsmyndigheten inledde förundersökningen våren 2006 och åtalet har alltså dröjt i nästan tre år.

– Jag tycker att det är oproffsigt hanterat på många sätt. Det har tagit oerhört lång tid. Den här typen av anklagelser är ju inte svåra att bevisa. Har man gjort transaktioner så är det enkelt att se. Har man haft någon speciell kunskap så är det också enkelt att se.

Alexander Richards, som var ordförande i NRS Technologies vid noteringen i augusti 2005, är idag åter vd och ledamot i bolaget. Han är dessutom huvudägare via bolag. NRS har fortfarande drygt 1000 aktieägare efter tiden på Aktietorget.

Alexander Richards låter minst lika positiv om bolagets framtidsmöjligheter som vid noteringen 2005. Huvuddelen av verksamheten är idag förlagd till Kina.

– Vi har en viss plan vad det gäller NRS dotterbolag i Kina och den står sig. Vi har trots allt negativt i media, som kineserna mycket väl känner till, fått in närmare 60 miljoner i finansiering för att göra det här. Nu satsar vi allt där nere. Vi har en fantastisk framtid, säger Alexander Richards.

Förutom att vinna den kommande rättegången hoppas Alexander Richards på att kunna göra comeback på börsen.

– Jag är ledsen för allt det här som har hänt men jag sitter tryggt i sadeln, jag jobbar på, jag tar mitt ansvar. Vi har inte satt NRS i konkurs och jag har stöttat bolaget med både arbete och pengar för att hålla det vid liv. Vi ska göra något av det här och min ambition är att åternotera NRS.

nullnullnullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Agda PS