RevolutionRace
Revolution Race utser Paul Fischbein till permanent vd

Fischbein tog över som ordförande i Revolution Race i januari 2021 men lämnade denna roll för att bli tillförordnad vd i augusti 2022 efter att grundaren Pernilla Nyrensten överraskande meddelat sin avgång.
“Vi har gjort en mycket omfattande genomgång av vd-kandidater i och utanför Sverige. Många spännande namn var intresserade, men under processens gång har vi insett att vi redan har den rätte personen på posten i Paul – han är enormt kunnig och erfaren. Paul har bred kompetens inom e-handel, förstår konsumenter och online-affären, och har den internationella erfarenhet som rollen kräver”, säger Revolution Races styrelseordförande Andreas Källström Säfweräng.
Fischbein kommer i samband med att han utsetts till permanent vd att lämna styrelsen vid kommande årsstämma.
Revolution Race-aktien har tappat 78 procent i år.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.