Ericsson
Regeringen tillsätter krisgrupp för Ericsson
– Ifall det kommer ett beslut så kommer regeringen vara beredd att agera, säger Damberg till SvD Näringsliv på torsdagen.
Mikael Damberg ska under dagen ha pratat med företrädare för fack, kommuner och Ericssons styrelseordförande Leif Johansson. Han vill dock inte kommentera vad som sagts i samtalen för att undvika att bidra till spekulationer.
Den grupp som nu satts samman består av statssekreterare från arbetsmarknads-, finans-, närings- och landsbygdsdepartementen. De ska samordna arbetet och hålla sig uppdaterade på vad Arbetsförmedlingen och regionerna gör.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.