Prisma Properties
Prisma Properties köper fastigheter av NP3 för 463 Mkr

Det framgår av ett pressmeddelande.
Fastigheterna är uthyrda till väletablerade aktörer inom främst lågprishandel och dagligvaror, med ett årligt hyresvärde om 42,8 miljoner kronor.
Den totala uthyrningsbara ytan uppgår till 26 700 kvadratmeter och uthyrningsgraden till 96 procent. Lågprishandel och dagligvaror står för 33 respektive 32 procent av hyresintäkterna. Bland de största hyresgästerna finns Willys, Rusta, ÖoB och Jysk. Tillträde planeras ske i början av det tredje kvartalet 2025.
Transaktionen resulterar i en positiv mindre realiserad värdeförändring för NP3:s del.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.