Life Science
Potent patent: Dicot Pharmas läkemedel får patent i USA

Patentet gäller fram till 2042. Tidigare har Dicot Pharma fått notice of allowance för sammanlagt tre av sina amerikanska patentansökningar, och detta är det första som godkänns.
“Det är givetvis en stor framgång att vi nu får det här viktiga patentskyddet för nyckelmarknaden USA och vi arbetar nu vidare med motsvarande ansökning för övriga marknader”, säger VD Elin Trampe.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.