SEB
PE-fondförvaltaren: Därför minskade vi i Humana och Autostore

SEB Listed Private Equity Fund har funnits sedan september 2008 och fokuserar på att investera i noterade bolag med kopplingar till riskkapitalbranschen. Fonden har backat något under 2025 efter ett starkt 2024, mycket till följd av osäkerheten på marknaden efter att Donald Trump tog över Vita huset i USA.
“De stora private equity-bolagen gick väldigt starkt förra året. Jag tror ordet osäkerhet är det ord jag läser mest i olika tidning och makroanalyser just nu. Det påverkar riskviljan mycket och vi ser hur marknaden skiftar kring investeringar i USA kontra Europa just nu. Men det är något vi såklart tar hänsyn till med de bolag vi investerat i”, säger Sebastian Haq som är ansvarig för den dagliga förvaltningen av SEB Listed Private Equity-fonden. Han har jobbat i Private Equity-teamet på SEB de senaste sju åren.
Gillar aktiva ägare
Aktieintresset fick han redan i gymnasiet då en lärare gjorde en övning där klassen fick låtsasköpa aktier för att se hur de utvecklades. Efter en civilingenjörsexamen i industriell ekonomi från KTH tog Sebastian Haq sig sedan in i bank- och fondförvaltningsvärlden. Vad var det då som lockade med riskkapitalbolag så mycket?
“Inom private equity har man aktiva och långsiktiga ägare som ofta tar en styrelseplats. Dom har ett nätverk av personer att tillsätta på nyckelpositioner. De har ofta erfarenhet av att skapa värde i bolag och jag tycker den typen av investeringar är intressanta. Just det här med att ägaren är så aktiv och ofta vill hjälpa portföljbolagen att exempelvis expandera geografiskt eller att bredda produktportföljerna gör det väldigt intressant”, säger Sebastian Haq.
FAKTARUTA: SEB Listed Private Equity Fund
Namn: SEB Listed Private Equity Fund C (H-SEK)
Förvaltat kapital: 1,2 mdr kr
Utveckling i år: -10%
Utveckling på 1 år: 9%
Utveckling på 3 år: +17%
Utveckling på 5 år: 116%
Största innehaven: KKR, Apollo, TPG, Blackstone, 3i, Carlyle, Ares Capital, ICG, Petershill Partners, Altamir, Yubico
SEB Listed Private Equity-fonden är uppdelad i tre delar, som var för sig står för mellan 20-45% av fondens innehav. Den ena delen har som strategi att investera i noterade private equity-bolag, den andra delen är att investera i så kallade Business Development Companies, samt investmentbolag där det finns någon form av private equity-portfölj. Fondens investering i svenska Investor är ett exempel på en sådan investering eftersom Investor har Patricia Industries. Den tredje strategin som tillämpas är att göra direktinvesteringar i börsnoterade bolag som har ett riskkapitalbolag som en signifikant minoritetsägare. Att ha de tre typerna av strategier i samma fond är något unikt, menar Sebastian Haq.
Minskat i Yubico
På senare tid har fonden minskat i bland annat Impilo-backade Humana. Sebastian Haq lyfter fram att Humana nyligen fått en ny VD och CFO i Nathalie Boulas Nilsson respektive Christoffer Herou.
“Humana har gjort en ganska omfattande omstrukturering av bolaget och fortsatt satsa på en ny specialiseringsstrategi. Samtidigt har hela koncernen haft en stark organisk tillväxt och ett förvärv i Norge integrerades snabbt. Det har gjort att aktiekursen gått starkt på kort tid så då ville vi hämta hem lite vinst”, säger Sebastian Haq.
Även i Yubico, där Bure Equity är storägare, har fonden tagit hem en del av vinsten.
“Det är en liknande story i Yubico där aktien gått starkt på kort sikt. Då vill vi hämta hem vinst och se om det finns lite bättre möjligheter i andra bolag”, säger han.
Ni har även sålt av lite i norska Autostore, som har Thomas H. Lee och Softbank som storägare. Akiten har dalat en del senaste året. Hur gick resonemanget där?
“Autostores kunder är försiktiga med att beställa nya robotar för kubförvaring och det har varit en svag marknad för dem. Vi tror att det beror mycket på cyklikalitet och rådande makroosäkerhet. Då vill vi hellre se att de har ett par kvartal där orderboken växer och konverteras till färdiga produkter. Ser vi det skulle man bli mer konstruktiv och kunna öka positionen”, säger Sebastian Haq.
Avstod EQT
SEB Listed Private Equity-fonden äger aktier i flera av de stora amerikanska PE-bjässarna, såsom KKR, Apollo, TPG och Blackstone som alla är mer än 5% vardera av fonden. Svenska riskkapitalbolaget EQT, som tillhör topp fem största riskkapitalbolag i världen sett till förvaltade tillgångar, lyser däremot med sin frånvaro.
“EQT börsnoterades 2019 och vi hade flera andra investeringsmöjligheter då. Vi har resonerat som så att många investerare redan känner till EQT ganska väl och kan enkelt investera i bolaget själva. Vi försöker i regel hitta bolag som kanske inte är lika kända bland svenska privatsparare”, säger Sebastian Haq.
Ni har minskat i brittiska 3i på sistone. Vad beror det på?
“Koncentrationsrisken. 3i äger en lågpriskedja i Nederländerna som heter Action, som utgör en väldigt stor del av riskkapitalbolagets totala NAV. Vi tycker ändå att bolaget går väldigt bra och har fina marginaler, men det blir för stor koncentrationsrisk för ett private equity-bolag.”
Ni har även tryckt på köpknappen, är det något du vill lyfta fram där?
“Häromåret investerade vi i ett bolag som heter Nextracker. Det är ett amerikanskt bolag som tillverkar solspårarningssystem för storskaliga energiprojekt. Det bolaget hittade vi genom att amerikanska TPG investerade i det via sin Rise Climate-plattform”, säger Sebastian Haq och fortsätter:
“Utöver hårdvaran så har Nextracker utvecklat en AI-teknik som använder väderprognoser for att automatiskt kunna justera panelerna när det kommer hagelstormar eller annat oväder. Det gör att solpanelerna inte tar lika mycket skada och den delen är lönsam.”
Läs mer:
Asker-ägaren Nalka med fler exits i sikte – hissbolag och 3D-printare till salu
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.