Orrön Energy
Orrön Energy ökar förlusten – hade rekordhög kvartalsproduktion

Styrelsen föreslår ingen utdelning.
Omsättningen sjönk till 7,1 miljoner euro (8,4).
Ebitda-resultatet blev -2,5 miljoner euro (-0,9).
Rörelseresultatet blev -6,3 miljoner euro (-4,4).
Resultatet före skatt var -6,9 miljoner euro (-3,5).
Resultatet efter skatt blev -6,6 miljoner euro (8,0), och per aktie -0,02 euro (0,03).
Ingen ordinarie utdelning föreslås (0).
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till -2,7 miljoner euro (0,4).
Elproduktionen uppgick till 287 gigawattimmar (226). “Trots att elproduktionen under det fjärde kvartalet påverkades av frivilliga produktionsbegränsningar under perioder medlåga elpriser, uppnådde vi en rekordhög kvartalsproduktion”, kommenterar vd Daniel Fitzgerald.
Blickandes framåt uppges kostnadsprognosen för 2025 förbli till stor del i linje med fjolåret, och bolaget går in i det nya året med en oförändrad strategi, enligt Fitzgerald.
“När jag blickar framåt mot 2025 och vidare är jag övertygad om att vi står inför en transformativ fas för Orrön Energy på flera fronter. Den nordiska verksamheten är väl positionerad att fortsätta driva organisk tillväxt med en stark projektportfölj, en långsiktig proportionell elproduktion om 1 000 GWh och många förvärvsmöjligheter”, säger Fitzgerald.
Han ger även en kommentar kring Sudanprocessen.
“Vi är nu halvvägs igenom Sudanprocessen och förväntar oss att rättegången i tingsrättenkommer att avslutas under det andra kvartalet 2026. Detta kommer att minska våra juridiska kostnader avsevärt framöver och påverka bolagets finansiella resultat positivt”, säger Orrön-chefen.
Orrön Energy, MEUR | Q4-2024 | Q4-2023 | Förändring |
Nettoomsättning | 7,1 | 8,4 | -15,5% |
Ebitda | -2,5 | -0,9 | |
Rörelseresultat | -6,3 | -4,4 | |
Resultat före skatt | -6,9 | -3,5 | |
Nettoresultat | -6,6 | 8,0 | |
Resultat per aktie, EUR | -0,02 | 0,03 | |
Kassaflöde från löpande verksamhet | -2,7 | 0,4 | |
Ordinarie årsutdelning per aktie, EUR | 0 | 0 |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.