Oljepriset
Oljepriset studsar upp med över 7 procent efter kraschen
Terminspriset på brentoljan stiger med 7,4 procent till 36,89 dollar. Det kan jämföras med gårdagens bottennotering på cirka 31 dollar då nedgången som värst var runt 30 procent.
Vid stängning på måndagen hade både brentoljan och den amerikanska WTI-oljan rasat med 25 procent till den lägsta nivån sedan februari 2016. Det var den största nedgången sedan början av 1991 då oljepriserna föll i samband med Kuwaitkriget.
Reuters pekar på att oljan idag bland annat får stöd av att president Donald Trump flaggat för större åtgärder för att skydda den amerikanska ekonomin mot effekterna av coronaviruset. I Kina har dessutom oron för corona lagt sig något då president Xi Jingping besökt Wuhan för första gången sedan utbrottet startade.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.