Oljefonden ökar i budaktuella Biotage

Oljefonden, som förvaltas av Norges Bank Investment Managament, har ökat sitt ägande i bioteknikbolaget Biotage över flaggningsgränsen vid 5%.
En maskin med display och slangar till glasflaskor
Foto: Biotage

Ägandet uppgår per den 22 april till 5,07 procent av kapitalet och 5,12 procent av rösterna i bolaget, enligt ett flaggningsmeddelande.

Amerikanska private equity-bolaget KKR lade den 22 april, genom budbolaget RWK Bidco, ett uppköpsbd på samtliga aktier på Biotage på 145 kronor per aktie kontant.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.